Euroscola 2024: Súťaž o cestu do Štrasburgu vyhrali stredoškoláci z Vranova nad Topľou

Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku vyhlásila tohtoročných víťazov súťaže Euroscola. Na prvých troch miestach sa umiestnili stredoškoláci z Vranova nad Topľou, Dubnice nad Váhom a Lučenca, ktorí čoskoro pocestujú do Štrasburgu.

Do tohtoročnej súťaže Euroscola sa zapojilo 27 stredných škôl zo všetkých kútov Slovenska. Tematicky sa projekty jednotlivých škôl zamerali najmä na nadchádzajúce voľby do Európskeho parlamentu. Študenti organizovali modelové zasadnutia, diskusie a workshopy s europoslancami a taktiež kvízy o Európskej únii.

Na prvých ôsmich priečkach sa umiestnili tieto školy:

Cirkevná spojená škola, Vranov nad Topľou
Gymnázium, Dubnica nad Váhom
Obchodná akadémia, Lučenec
Cirkevná spojená škola, Snina
Obchodná akadémia, Prievidza
Spojená škola Jarmočná, Stará Ľubovňa
SOŠP J.A. Baťu, Svit
Gymnázium, Tvrdošín

Prvé miesto obsadila Cirkevná spojená škola vo Vranove nad Topľou. Študenti zorganizovali viacero podujatí - napríklad  športový Deň ľudských práv, vytvorili vlastnú klimatickú záhradu a vyrobili si tričká a znaky pre eurovoľby 2024. Na znak vďačnosti za 20 ročné členstvo Slovenska v Európskej únii zasadili v školskej záhrade aj dub pre ďalšie generácie.

Stredoškoláci pri príležitosti Medzinárodného dňa solidarity navštívili napríklad seniorov v Liečebni sv. Filomény a klientov Domu sociálnych služieb, kde hovorili o sociálnej inklúzii a o tom, ako sa Európska únia stará o zdravotne postihnutých. 

Zástupcov ôsmich víťazných tímov privítal v priestoroch Domu Európskej únie v Bratislave vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek. Na slávnostnom vyhlásení víťazov sa osobne zúčastnil aj podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík (RE,SK) a viacerí poslanci: Vladimír Bilčík (EPP, SK), Miriam Lexman (EPP, SK), Ivan Štefanec (EPP, SK) a Michal Wiezik (RE,SK). Video odkaz poslala europoslankyňa Katarína Roth Neveďalová (NI, SK).

Víťazné školy dostanú možnosť zúčastniť sa pracovného dňa Euroscola v Európskom parlamente v Štrasburgu počas celého školského roka 2024-25.

Súvislosti

Projekt Euroscola spustil Európsky parlament v roku 1990. Do súťaže, ktorá študentom stredných škôl umožňuje vyskúšať si prácu poslancov EP, sa dosiaľ zapojili státisíce mladých ľudí z celej EÚ.

Euroscola je určená stredoškolákom, ktorí pod dohľadom a za pomoci svojich pedagógov organizujú podujatia na témy súvisiace s Európskou úniou. Cieľom projektu je diskutovať a dozvedieť sa viac o smerovaní, úspechoch a problémoch, ktorým čelí Európska únia, a o možnostiach, ktoré prináša mladým ľuďom.

Projekty jednotlivých škôl sú hodnotené z hľadiska úrovne kreativity, inovatívnych pohľadov na vybranú problematiku, aktívneho zapojenia študentov či informovanosti okolia. Pracovného dňa Euroscola v Európskom parlamente v Štrasburgu sa môže z každej z ocenených škôl zúčastniť skupina zložená maximálne z 24 študentov a dvoch pedagógov.

Ak sa chcete dozvedieť viac o Euroscola súťaži, prečítajte si tento náš článok.