Mládežnícky seminár a LUX cena publika očami študentov OA Levice

Traja študenti Obchodnej akadémie v Leviciach so svojou učiteľkou sa 16.4.2024 zúčastnili Mládežníckeho seminára a LUX ceny publika v Európskom parlamente v belgickom Bruseli. Počas celého dňa absolvovali niekoľko workshopov zameraných na demokraciu a umenie a zúčastnili sa slávnostnej ceremónie odovzdávania ceny LUX.

Pred samotnou návštevou EP si pozreli 5 filmov nominovaných na Cenu divákov LUX, ktorú udeľuje každý rok Európsky parlament a Európska filmová akadémia v spolupráci s Európskou komisiou a Europa Cinemas. Cena Lux, ktorá je symbolom záväzku Európskeho parlamentu ku kultúre, pokračuje v budovaní kultúrnych mostov po celej Európe tým, že sa zameriava na filmy, ktoré sú stredobodom európskej verejnej diskusie. Cieľom ceny je posilniť väzby medzi politikou a občanmi tým, že pozýva európske publikum, aby sa stalo aktívnym protagonistom a hlasovalo za svoje obľúbené filmy a tak urobili i naši študenti a zúčastnili sa tiež slávnostnej ceremónie odovzdávania Ceny Lux v Európskom parlamente.

Film The Teachers' Lounge (Zborovňa) nemeckého režiséra Ilkera Çataka získal Európsku filmovú cenu LUX za rok 2024 na slávnostnom ceremoniáli v rokovacej sále Parlamentu v Bruseli. Tohto slávnostného ceremoniálu sa zúčastnili i Sofia, Tim a Dominik. Film, vyrobený v Nemecku, rozpráva príbeh o Carle, mladej učiteľke na strednej škole, ktorá sa od svojich kolegov odlišuje idealizmom. Keď séria nevyriešených krádeží naštrbí atmosféru medzi učiteľským zborom, Carla sa rozhodne to vyšetrovať. S pomocou skrytej kamery a na prekvapenie všetkých odhalí zlodeja, no jej odhalenie uvoľní sily, ktoré sa neustále vymykajú kontrole a postaví Carlu pred neriešiteľnú dilemu.

Filmová cena LUX, ktorej cieľom napomôcť distribuovať filmy EÚ s vysokou umeleckou kvalitou, odrážajú kultúrnu rozmanitosť v Európe i mimo nej a ktoré sa dotýkajú otázok spoločného záujmu, ako sú ľudská dôstojnosť, rovnosť, nediskriminácia, inklúzia, tolerancia, spravodlivosť a solidarita.

Celodenný program sa študentom veľmi páčil a bol pozitívnym prínosom do študentského života. Pridanou hodnotou bola i prechádzka večerným Bruselom, ktorý študentov očaril.

Autorka textu aj fotografií: Zuzana Meszarosová, Obchodná akadémia Levice