Kvalitné európske filmy v letnom kine v Bratislave

Počas augusta si môžete prísť zadarmo užiť okrem iných snímok aj víťazný film ceny LUX - Prerušený kruh či Trojuholník smútku, ktorý sa tento rok dostal do pätice nominovaných na túto cenu.

Na terase obchodného domu Prior v Bratislave na Kamennom námestí si môžu diváci od 27. júla večer každý štvrtok, piatok a sobotu pozrieť rôzne svetové filmy. Vstup je bezplatný, organizátori však upozorňujú na obmedzený počet miest na sedenie. Výber filmov zabezpečil filmový festival Cinematik, ktorý do výberu zaradil aj Prerušený kruh a Trojuholník smútku. Tieto dva filmy dávame do pozornosti v súvislosti s filmovou Cenou publika LUX.

Čierna komédia Trojuholník smútku je provokatívnou satirou o plavbe spoločenskej smotánky na palube luxusnej výletnej lode. Režisér Ruben Östlund sa s týmto filmom dostal do pätice nominovaných na tohtoročnú Cenu publika LUX a bol ocenený mnohými inými oceneniami. Už 3.8. si budete môcť pozrieť Trojuholník smútku aj vy na terase OD Prior o 20:45.

Prerušený kruh je belgická hudobná love story o páre, ktorý sa musí vyrovnať s tragickou stratou. Režisér Felix van Groeningen zaň v roku 2013 získal cenu LUX a vy ju môžete vidieť 25.8. na terase OD Prior rovnako o 20:45.

program letného kina

Cena publika LUX

Ide o prestížnu filmovú cenu, ktorej cieľom je podporovať európsku kinematografickú tvorbu a kultúrne prepájať Európu. Organizuje ju Európsky parlament a Európska filmová akadémia spoločne s Európskou komisiou a spoločnosťou Europa Cinema. Diváci majú možnosť aktívne sa zapojiť a hlasovať za svoj obľúbený film. Na základe tohto hodnotenia spolu s hodnotením poslancov Európskeho parlamentu je následne vyhlásený víťazný film. Ten je otitulkovaný do všetkých 24 jazykov EÚ, je vyrobená aj verzia pre zrakovo a sluchovo postihnutých divákov, a dostane sa mu podpory počas medzinárodného uvedenia do kín. Víťazom tohto ročníka sa spomedzi piatich filmov, Alcarràs, Burning Days, Blízko, Trojuholník smútku a Will-o'-the-Wisp, stal práve film Blízko. Viac o Cene publika LUX sa môžete dočítať tu.