Európska hodinka o prírode a ekológii

Zastavte sa na hodinku a zapojte sa do debaty na európske témy, ktoré sa nás všetkých dotýkajú – názory, skúsenosti, úspešné príbehy, myšlienky tých, ktorí sú s Európou viac či menej prepojení. V ďalšej Európskej hodinke sa dozviete všetko, čo ste kedy chceli vedieť o mladých farmároch (ale báli ste sa spýtať).

eu-hodinka-o-prirode.jpg

Príroda hrá v našom živote kľúčovú rolu. Poskytuje nám čistý vzduch, pitnú vodu a potraviny, bez ktorých nedokážeme naplniť ani len základné životné potreby. Dodáva nám materiály pre stavbu obydlí a domovov, či na výrobu oblečenia a je nemenej dôležitá pre duševnú a telesnú pohodu. Storočia využívania prírody a nedbanlivosti o ňu si však vyžiadali obrovskú daň, naša príroda je vo veľmi zlom stave.

Stratégia EÚ v oblasti biodiverzity do roku 2030 má zvrátiť úbytok biologickej rozmanitosti v nasledujúcom desaťročí. Jej cieľom je posilniť a rozšíriť sieť chránených oblastí, vytvoriť plán obnovy a zaistiť, aby ekosystémy boli zdravé, odolné voči zmene klímy a biologicky rozmanité.

Aké kroky k náprave sa chystajú na európskej úrovni? Ako chrániť národné parky a lesy na Slovensku? Čo môžeme pre ochranu prírody robiť my sami? A čo viedlo pracovníka národného parku k vytvoreniu centra pomoci pre zvieratá?

Michal Wiezik, poslanec Európskeho parlamentu, Metod Macek, zakladateľ Záchrannej stanice pre zranené živočíchy v Zázrivej a ekológ a aktivista občianskej iniciatívy My sme les Ondrej Kameniar odpovedia na všetky vaše otázky.