Digital Fairness Act - Rovnováha medzi inováciami a ochranou spotrebiteľa?
Internet a sociálne siete sú dnes neoddeliteľnou súčasťou života a priestorom na prácu, komunikáciu, nakupovanie až po prístup k informáciám a zábave, a to naprieč generáciami. S týmto všadeprítomným digitálnym prostredím prirodzene narastajú aj výzvy s ním spojené. Ide napríklad o množstvo neetických obchodných praktík, návykový dizajn digitálnych platforiem a služieb, nedostatočne regulovaný influencer marketing či personalizáciu cien na základe profilovaní používateľov, čo sú veci, na ktoré sa dodnes zavedené pravidlá dostatočne nezameriavali. EÚ preto aktuálne pripravuje nový „Zákon o digitálnej férovosti“ (Digital Fairness Act), ktorý si kladie za cieľ posilniť ochranu spotrebiteľov v online priestore a zároveň zmierniť administratívnu záťaž pre podniky fungujúce v digitálnych službách. Mal by tak doplniť a uceliť rámec ochrany spotrebiteľa, ktorý v posledných rokoch pomáha definovať Akt o digitálnych službách (DSA) a Akt o digitálnych trhoch (DMA).
Ako bude po novom vyzerať rámec ochrany spotrebiteľa na internete? V čom sú neetické praktiky a návykový dizajn, na ktoré sa DFA zameria, rizikom pre spoločnosť a špeciálne pre mládež? Do akej miery je možné zabezpečiť férovosť v digitálnom prostredí bez zavedenia prílišnej regulácie, ktorá by mohla byť kontraproduktívna pre podnikateľské prostredie a inovácie? Kde končí zodpovednosť platformy a kde sa začína individuálna? A ako sa v tejto súvislosti mení pohľad na internetovú bezpečnosť, a to u detí a mládeže, ale aj starších používateľov?
Pozvanie na debatu prijali:
• Veronika Cifrová Ostrihoňová, poslankyňa Európskeho parlamentu (PS/Renew)
• Viktória Hudáková, PR Executive v Divino, bývalá doktorandka na UCM v Trnave kde sa venovala výskumu reklamnej gramotnosti mládeže na Slovensku
• Daniela Ježová, advokátka, členka skupiny právnych expertov pri Európskom parlamente a Komisii, členka Asociácie európskych právnikov
• Daša Karpelová, výkonná riaditeľka, Interactive Advertising Bureau Slovakia (IAB), ktoré okrem iného stojí aj za iniciatívou „Kódex influencer marketingu“
Moderátorka: Natália Babicová, DigiQ
Diskusiu môžete sledovať na tomto linku
Európsky parlament na sociálnych sieťach
Očakáva sa, že Parlament vytvorí obsah v súlade s najnovšími štandardmi prístupnosti, čo znamená, že každý bude mať možnosť používať informácie, služby a nástroje, ktoré sú dostupné. Obsah by mal byť kompatibilný s aktuálnymi prehliadačmi, zariadeniami, softvérom a asistenčnými technológiami, aby sa zabezpečilo, že nikto, kto to potrebuje, nebude vylúčený.
Preto vás upozorňujeme, že na sledovanie našich živých prenosov nie je potrebné vytvárať účet na týchto platformách. Avšak, prístup na stránku vysielania bude mať za následok spracovanie vašich údajov platformou. Je preto veľmi dôležité, aby ste porozumeli tomu, ako platforma spracováva vaše údaje a aké máte práva predtým, než navštívite stránku sociálnych médií, na ktorej budeme vysielať podujatie.
Pred návštevou si dôkladne prečítajte zásady ochrany osobných údajov YouTube.