EÚ akadémia Spoločne za demokraciu - česko-slovenské vydanie

Spojili sme sily s Kanceláriou EP v Prahe a pripravili 3-dňové cezhraničné podujatie pre najaktívnejších dobrovoľníkov spoločne.eu a študentov z ambasádorských škôl. V Mikulove, malom mestečku v srdci vinohradníckej oblasti na južnej Morave, sa stretlo celkovo 50 ľudí - 26 z Čiech a 24 zo Slovenska.

EÚ akadémiu v piatok popoludní oficiálne otvorili vedúci oboch organizujúcich Kancelárií EP Jiří KUBÍČEK a Robert SERMEK. Po úvodných prejavoch nasledovala prezentácia Spoločne smerom k Európskym voľbám od Stephena CLARKA. Účastníci ocenili možnosť diskutovať v angličtine (keďže zvyšok programu bol v češtine a slovenčine) a mali množstvo doplňujúcich otázok. Potom nasledovala zábavná networkingová aktivita, aby sa účastníci navzájom spoznali pri káve a malom občerstvení.

DSC07867.jpg

Večer sme diskutovali za okrúhlym stolom s 2 europoslancami: Markétou GREGOROVOU (CS, Zelení/EFA) a Ivan ŠTEFANEC (SK, EĽS). Študenti mali na europoslancov množstvo otázok zameraných na úspechy EP v oblasti klimatickej krízy, ochrany ľudských práv atď. a diskusia bola veľmi živá. Keďže mnohé otázky zostali nezodpovedané pre nedostatok času, poslanci EP pokračovali v rozhovore s účastníkmi počas nasledujúcej večere dlho do noci.


V sobotu boli v prvej časti programu tri workshopy a prezentácie, ktorých cieľom bolo poskytnúť účastníkom základ teoretických vedomostí, na ktorých by neskôr mohli stavať pri príprave vlastných projektov pre Európske voľby v roku 24 (ďalej EE24). Prvý workshop bol nazvaný „Finding Common Grounds“ a dal účastníkom možnosť rozvíjať svoje argumentačné schopnosti a naučiť sa nové techniky diskutovania s ľuďmi s opačnými názormi. Témou druhého workshopu bola Umelá inteligencia. Ponúkol rôzne tipy a triky, ako používať nové nástroje AI na dosiahnutie lepších výsledkov, ale otvoril aj diskusie o možných nebezpečenstvách zneužitia AI. Témou tretej prezentácie, ktorú predniesol slovenský laureát Európskej občianskej ceny 2023 Tomáš KRIŠŠÁK, boli dezinformácie, hybridné hrozby a ako v ich svetle komunikovať o EÚ občanom.

Mikulovumelainteligencia.jpg (EÚ akadémia - workshop o umelej inteligencii)

Účastníci boli potom rozdelení do siedmich zmiešaných skupín a mali za úlohu pripraviť koncept eurokampane vo svojom meste. Cieľom bolo vymyslieť niečo kreatívne, čo by oslovilo čo najviac potenciálnych voličov, no zároveň pomerne nenáročné na rozpočet a realizovateľné. Každá skupina mala možnosť konzultovať svoje nápady s marketingovým expertom. Skupiny pracovali na svojich projektoch do neskorých večerných hodín a potom si mohli užiť chvíľu voľna na spoznávanie mesta Mikulov.
Svaty kopecek.jpg

Nedeľu sme začali skoro ráno malou výzvou - užiť si východ slnka spoločne na vrchu Svatý kopeček. Aktivita bola dobrovoľná, ale prišiel tucet účastníkov a prechádzka hore a dole nám dala príležitosť na neformálne diskusie o budúcich plánoch a projektoch. 

DSC08814.jpg

Záverečnou časťou programu bola prezentácia skupinových projektov. Každý zo siedmich tímov predstavil svoj projekt, odpovedal na otázky a dostal spätnú väzbu. Prezentované projekty boli nápadité, rôznorodé a siahali od prezentácií o výhodách EÚ na miestnych školách pre prvovoličov až po vývoj aplikácie EÚ, kde by občania mohli nájsť všetky informácie o voľbách.

Mikulov diplomy.jpg (EÚ akadémia - odovzdávanie diplomov)

Podujatie bolo obohatené aj o rôzne doplnkové aktivity. Jednou z takýchto aktivít bol kvíz Kahoot, ktorý študentom umožnil posúdiť, ako rozumejú Európskemu parlamentu, Európskej únii alebo programu EPAS. Okrem toho mali študenti možnosť zúčastniť sa simulácie hlasovania s pohľadnicami spoločne.eu, aby vyjadrili svoju preferenciu medzi 5 prioritami EP.